Könyv. Régóta várt kötet a magyar punklegendáról
A VHK élő legenda. Sokáig próbálták kiszorítani őket a köztudatból, mégis máig élnek és működnek. Nem a tömegek zenéjét játsszák, rajongótáboruk ennek megfelelően kitartó és fanatikus közösség, amely fellépésről fellépésre követi az együttest. A VHK-ról szóló könyv bemutatója ennélfogva inkább emlékeztetett egy nagyobb baráti társaság összejövetelére, mint hivatalos eseményre.
A bemutatón hallhattunk anekdotákat a kötet elkészültéről, részleteket az írásból és több, a zenekarhoz kötődő történetet, többek közt a könyv szerzője, Dudich Ákos, a költő-festőművész Grandpierre Károly, illetve Réz György újságíró előadásában. A találkozó leghangulatosabb momentumai kétségkívül azok voltak, amikor a zenekar távol lévő tagjai, Grandpierre Attila és Balatoni Endre az interneten keresztül üzentek a megjelenteknek.
Grandpierre Attila az Egyesült Államokban tartózkodik, ugyanis ez év júliusáig a kaliforniai Chapman Egyetem vendégprofesszora. Kutatásaiban egy új elméleti biológiát szeretne bevezetni: az élet lényegével, elméletével foglalkozik. Vizsgálódásai sokban kapcsolódnak ahhoz a szellemiséghez, amelyet a VHK képvisel ? ahogy mondja, ez a zenekar maga az élet. Célja olyan természetes életszemlélet bemutatása, amelyben az emberek ? túllépve az individualizmuson ? harmóniában, egymást erősítve élnek együtt. Grandpierre Attila a mágikus aranykort akarja tehát visszahozni életünkbe, s úgy érzi, zenekaruknak ebből sikerült is valamit megvalósítania, alkotói közösségükben ugyanis kezdettől működik az a szemlélet, hogy az emberek egymásnak adnak szárnyakat, és folyamatosan segítik egymást.
Grandpierre Attila nagyon örül neki, hogy Dudich Ákos, a zenekar nagy rajongója írta meg a könyvet, aki valóban érti az üzenetüket, a VHK zenéjének esszenciáját. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a kötet elkészülte közben ő maga is közelebb került saját lényegük megértéséhez.
A bemutató végén láthattunk egy részletet a VHK-ról készülő dokumentumfilmből is, amelyben megszólaltak a zenekar tagjai, a rajongók és a legendás Jello Biafra is, a Dead Kennedys formáció alapítója. Biafra a filmben csodálattal adózik a VHK előtt, amelyet alapvetően mindig punkegyüttesnek tartott, de lenyűgözőnek tartja bennük az egyediséget, a sámánizmushoz visszanyúló spiritualitást s a módot, ahogy túllépnek a racionális gondolkodáson.


